Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenia w zbywaniu udziałów i akcji w umowach wspólników

23 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Rafał Rapala Dominik Karkoszka Adam Czarnota

Odpowiednie wyważenie praw i obowiązków wszystkim wspólnikom lub akcjonariuszom okazuje się kluczowe dla zapewnienia im komfortu w toku dalszej współpracy. Precyzyjne opracowanie tego typu mechanizmów w wielu wypadkach skutkuje uniknięciem sporu związanego ze zbyciem udziałów lub akcji przez jedną ze stron umowy. Nie wywiera też negatywnych konsekwencji dla ich wspólnego przedsięwzięcia.

Wprowadzenie ograniczeń w zakresie możliwości zbywania udziałów i akcji oraz uregulowanie odpowiednich procedur związanych z takimi ograniczeniami są jednymi z najważniejszych aspektów negocjowanych przed zawarciem shareholders’ agreements (umów wspólników). Poniżej przedstawiamy najbardziej powszechne rodzaje klauzul charakterystycznych dla umów wspólników, mających na celu ograniczenie możliwości sprzedaży udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych.

Zgoda na zbycie

Zgodnie z art. 182 § 1 Kodeksu spółek handlowych, dalej KSH (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), art. 30039 § 1 KSH (prosta spółka akcyjna) oraz art. 337 § 2 (spółka akcyjna), umowa lub statut spółki mogą uzależnić rozporządzenie udziałami lub akcjami od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć jego możliwość.

Rozwiązania wypracowane przez praktykę na bazie wymienionych powyżej przepisów KSH oprócz występowania w umowach i statutach spółek często znajdują odzwierciedlenie również w postanowieniach umów wspólników.

Co do zasady, zgodnie z kodeksem, najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest, że zgodę na zbycie udziałów lub akcji musi wyrazić zarząd spółki. Powyższe jest jednak często modyfikowane poprzez wskazanie innego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12453

Wydanie: 12453

Spis treści

Reklama

Zamów abonament